Z przykrością informuję iż zostałem zmuszony do zamknięcia naszego forum internetowego. Składają się na to przyczyny techniczne (problemy zarówno z serwerem jak i skryptem forum) jak i osobiste.

Ostatnio mieliśmy poważne problemy z serwerem, które skutkowały wielokrotnymi informacjami o przekroczeniu parametrów bezpieczeństwa serwera. Zarówno portal jak i forum działały bardzo powoli. Była to pierwsza przesłanka iż trzeba podjąć jakieś kroki. Wyłączyliśmy shoutboxa na forum, jednak to nie pomogło.

Trzeba było podjąć bardziej stanowcze działania. Co więcej, forum regularnie trapiły bolączki natury technicznej. Występowały problemy z funkcją podziękowań oraz z Taptalkiem (wtyczką usprawniającą działanie forum na tabletach). W ostatnim czasie doszły problemy z przeładowaniem strony po napisaniu wiadomości, które powodowały że niektórzy niechcący publikowali kilkukrotnie ten sam post bądź temat. Usłyszałem sugestię zaktualizowania Taptalka. To jednak wymagałoby aktualizacji skryptu forum która, żeby było ciekawiej, nie jest kompatybilna z naszymi stylami graficznymi forum. To był pierwszy powód typujący forum do wyłączenia.

Jak wielokrotnie wspominałem, znacznie bliższy mojemu sercu jest portal niż forum. Mimo że ostatnio byłem niezbyt udzielającym się administratorem – codziennie spędzałem tam czas monitorując co się dzieje, reagując w przypadku sporów bądź wniosków oraz udzielając się w 3 tematach, to forum pożerało za dużo mojego czasu, energii i motywacji. Odbierało motywację do robienia czegokolwiek innego z ETS2 i serwisem. Cierpiał więc i portal. Tak jak kiedyś już napisałem, forum stanowiło dla mnie ropiejący wrzód.

Forum powstało tylko i wyłącznie z powodu nacisku społeczności, która chciała mieć bardziej wygodną platformę do dyskusji, pobierania modów czy świadczenia sobie wzajemnej pomocy. Wiedziony tymi priorytetami, zgodziłem się na uruchomienie i pozwalałem na jego funkcjonowanie przez dwa lata, z tygodnia na tydzień, coraz bardziej żałując tej decyzji. Wytrzymałem dwa lata. O dwa za dużo. I tyle wystarczy.

Ideą forum miało być zrobienie czegoś unikalnego, niespotykanego, wyróżnienie się. Zrobienie forum o ETS2, różniącego się od innych. W czasie tych dwóch lat przeżyłem wielokrotne próby “wejścia mi na głowę” i próby narzucenia mi konkretnych kroków czy decyzji. Próby te, tak na prawdę doprowadziłyby do tego, że forum byłoby dokładnie takie jak każde inne. Niczym by się nie różniło. A to nie zaspokaja moich aspiracji.

Mimo tych ambitnych celów, w ostatnich miesiącach, forum, a szczególnie shoutbox, stały się poletkiem zjawiska które zwykle nazywam “towarzystwem wzajemnej adoracji” – grupy użytkowników którzy wpadali na forum tylko w celu wzajemnego pogadania czy pożartowania. Konstruktywności w tym wiele nie było. Wybaczcie, ale nie po to tworzyłem forum. Jestem sprawiedliwy i obiektywny, więc nie mogłem zbanować ich kont, gdyż nie łamali żadnego zapisu regulaminu.

Podstawowym moim błędem było to, że nie wprowadziłem na samym początku i nie egzekwowałem potem tzw. “zamordyzmu” – trzymania społeczności forum odpowiednio krótko, bezwzględnego karania za naruszenia regulaminu. Dałoby to porządek, przejrzystość, obiektywność i pełną sprawiedliwość. Wymagałoby to ode mnie chęci i ogromu czasu. Codziennie.  A tego nie miałem i nie mam. Niestety.

Mimo że moderatorzy dobrze wykonywali swoją pracę (W tym oto miejscu z całego serca dziękuję im za włożony trud i zapraszam do współpracy jeżeli kiedykolwiek forum zostanie ponownie uruchomione), nie byli oni “przedłużeniem” mojej ideologii i mojego punktu widzenia.

Decyzję o stworzeniu forum uważam za błąd. Pora ten błąd naprawić i zakończyć ten trujący związek. Bez forum zarówno ja, jak i serwer będziemy znacznie zdrowsi. Zaoszczędzony czas i energię będę mógł poświęcić na inne kroki i działania dla społeczności symulatorów. M.in na znacznie większą liczbę newsów. Wszystkich którzy to czytają proszę o zrozumienie i wybaczenie. Jest to moja decyzja, ja biorę za nią odpowiedzialność i proszę o jej uszanowanie. Nie jest to decyzja pod wpływem emocji. Jest to decyzja która dojrzewała we mnie miesiącami. W związku z tym, od razu uprzedzam, że wysyłanie dziesiątek mailów bądź komentarzy z prośbą o przywrócenie forum, nie wpłynie w żaden sposób na zmianę mojej decyzji.

Z wyrazami szacunku
Piotrek – administrator.

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
  • 0
  • 42
  • 9
  • 128 021
  • 456
  • 10 948