Poniższy tekst miał być fragmentem drugiego odcinka serii “Z listów i komentarzy”, jednak za bardzo się rozrósł :-). Z tego powodu publikacja drugiego odcinka odbędzie się jutro, chyba że po drodze SCS Software nas czymś zaskoczy.

Znani, cenieni, popularni, cytowani, przepisywani, rozkradani…

Niezwykle miło patrzy się nam ostatnio w statystyki. Rosną nam słupki popularności, unikalnych odwiedzin, jesteśmy bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania Googli. Jesteśmy też uważani za pewne źródło informacji To prawdziwa przyjemność, która dopinguje nas do pracy. Niestety tutaj przyjemności się kończą :/ Wraz z wzrostem popularności rośnie liczba przypadków nadużyć,  okradnia nas i liczba osób, które nam źle życzą.

Wiemy, że rzadko czytacie regulaminy. To co mówi nasz regulamin, jest powtórzeniem tego co gwarantuje nam polskie prawo. A polskie prawo gwarantuje nam ona wszelkie prawa do własności treści, które tworzymy i publikujemy. Nie musimy więc bez końca pisać że zabraniamy kopiowania, edytowania, rozpowszechniania itp. To nam automatycznie daje prawo. To samo dotyczy screenów, które pojawiają się na naszym blogu. Nieznajomość prawa (tutaj prawa autorskiego i podobnych) nie zwalnia z jego przestrzegania. Tym bardziej nieprzeczytanie regulaminu. Spodziewaliśmy się, że możecie prawo i regulamin ignorować. Dlatego wprowadziliśmy szereg zabezpieczeń utrudniających kradzież. Wiadomo – każde da się jakoś złamać. Fakt, kiedy w przypadku prób skopiowania treści bądź obrazków, osoba próbująca napotka na te zabezpieczenia, powinien zapalić w jej głowie ostrzegawczą lampkę mówiącą “Tak pozabezpieczane? Czyżbym coś złego robił?”. Jeżeli takiej lampki nie zapala, musi to świadczyć bądź o krańcowo niskim rozsądku tej osoby, bądź o tym, że kradzież jest świadoma i celowa.

Przypadki takich kradzieży można mnożyć. Widzieliśmy już niemal wszystko. Filmiki składające się z naszych obrazków zapraszające do odwiedzenia innego serwisu, przedruki żywcem, zamalowywanie emblematów.  Powiedzcie nam jeszcze: Jaki jest sens ukraść zdjęcie z emblematem, wrzucić na inny serwer i na inne forum, dalej z tym emblematem? Nie prościej podlinkować do nas?

Czy takim strasznym jest podanie linku do naszego serwisu czy galerii? Nie możemy się oprzeć wrażeniu, że pomiędzy serwisami dotyczącymi symulatorów ciężarówek krąży jakaś straszna “linko-fobia”. Widzieliśmy ciekawy przypadek gdy ktoś napisał mniej więcej: “Nie chcę reklamować, ale wpiszcie w google euro truck simulator 2, kliknijcie w pierwszy wynik, tam znajdziecie bardzo dobry blog”. Czy ta fobia nie jest chora? Czy nas uważa się za konkurencję i dlaczego?  Potwierdzają to zresztą nasze statystyki. W ciągu ostatniego miesiąca 52% odwiedzin pochodziło z wyszukiwarek, 29% to były odwiedziny bezpośrednie (poprzez wpisanie naszego adresu) a tylko 19% to odwiedziny z innych serwisów, wśród których dominują serwisy zagraniczne i nasi partnerzy. Wszystkie powyższe rzeczy trochę demotywują… Oddzielnym problemem jest jeszcze słynny scan z gazety “Ciężarówka”. Uzyskaliśmy zgodę autora scanu na publikację tego u nas. Od tego momentu scan dostał drugie życie, gdyż kilkoro z Was skopiowało ten scan na inne serwisy. Kopiowanie te było nielegalne…

Twórcy innych serwisów, zawsze uparcie twierdzą, że ich źródłem informacji jest blog SCSu, lub dostają je wprost od ludzi z SCS-u. Zrobiliśmy ostatnio mały test. Jeden z naszych newsów celowo zawierał drobny błąd merytoryczny. Niemal wszystkie serwisy ten błąd powieliły. Miło nam, że jesteśmy dla Was wiarygodnym źródłem informacji. Jaki jest jednak cel robienia serwisu, tylko po to, żeby przepisywać swoimi słowami wiadomości stworzone przez kogo innego i nie oferować nic od siebie? Szczerze mówiąc, życzylibyśmy sobie mocniejszej, poważniejszej, a przy tym grającej fair i tworzącej własną treść konkurencji. Odwiedzając inne serwisy chcielibyśmy widzieć unikalną treść a nie to samo co u nas ;-).

 

Z wyrazami szacunku

Redaktor naczelny

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
  • 0
  • 435
  • 198
  • 128 582
  • 456
  • 10 948