Ostatnie dni były dziwne i szalone. Zarówno dla SCS Software, jak i dla naszej ekipy. Twórcy gry borykali się z burzą związaną z wypuszczeniem dziurawego patcha 1.4.1 oraz z potrzebą szybkiego zidentyfikowania i wyeliminowania posiadanych przez niego błędów.

My natomiast borykaliśmy się w tym samym czasie, naraz z bałaganem jaki wywołały otwarte beta testy – wybrane przez SCS Software jako droga do wyeliminowania błędów, ogarnięciem konkursu Virtual Master Truck i prac nań napływających oraz z poważnymi problemami związanymi ze skryptami i serwerem. Wszystko to doprowadziło nas do ponurych wniosków, a w pewnym stopniu też, do poczucia zrezygnowania.

Trudno, żeby to co napiszemy nie brzmiało oskarżycielsko. Fakty są takie, że olbrzymia liczba osób nie czyta tego co my i inni piszą. Wiele osób wykazuje się podejściem, gdzie wszystko muszą mieć podane na widelcu. Całkiem niechcący, w czasie ostatnich dwóch tygodni udowodniliśmy wielokrotnie. Przykładowo:

 • Wiele osób nie zrozumiało idei beta testów i w związku z tym zasypywało sieć bezsensownymi wiadomościami.
 • W pierwszych godzinach trwania Virtual Master Trucka, prawie 3/4 osób przesyłała zgłoszenia kompletnie niezgodne z regulaminem
 • Wyłączenie statystyk na naszym forum, pokazujących 10 ostatnich wątków, w których napisano wiadomości, wywołało popłoch i falę pytań w shoutboxie, mimo że w stosownym wątku na forum znajdowało się pełne wyjaśnienie powodów wyłączenia.

Musimy przyznać, że bardzo nas to smuci. Chcielibyśmy bowiem zajmować się na naszym blogu i forum rzeczami wielkimi – budowaniem przyszłości, a nie tracić dziesiątki godzin na borykanie się z przejawami lenistwa i ignorancji oraz na tłumaczenie użytkownikom tego, co bez problemu mogliby znaleźć sami, gdyby tylko chcieli poświęcić na to chwilę.

Prawda jest  taka, że pozwoliliśmy, w szczególności użytkownikom forum, na wiele. Nie byliśmy od samego początku twardzi i konsekwentni. I do czego to doprowadziło? Do tego, że połowa użytkowników narzeka na niski poziom, a druga połowa się dobrze bawi i przychodzi z podejściem “należy mi się”. Część użytkowników, powoli zaczęła próbować wchodzić nam na głowę. Szczególnie było to widać po premierze beta wersji patcha, gdzie ludzie zasypywali nasze forum postami. Widać to było w momencie organizowania Virtual Master Trucka. Widać było przy wprowadzaniu zmian na forum.

Zmiany na forum są potrzebne. Musimy się jednak starać wprowadzić je w życie metodą ewolucji, a nie rewolucji. W momencie, gdy “przykręcimy śrubę”, połowa użytkowników ucieszy się , bo “poziom wzrósł”, a druga połowa zacznie marudzić, że robimy atmosferę jak w obozie koncentracyjnym. Problemu nie rozwiążemy rozpoczynając nagle akcję wlepiania, bez mrugnięcia okiem, ostrzeżeń i blokad przewidzianych regulaminem. Tym samym z miejsca jedna trzecia użytkowników będzie miała ostrzeżenia, a co dziesiąty szybko doczeka się blokady konta. A tego chcielibyśmy uniknąć. Chcielibyśmy, aby użytkownicy prezentowali sobą na forum wysoki poziom. Tylko jak to zrobić bez poświęcania olbrzymich ilości czasu na ich wychowanie? Chyba się nie da. Pytanie czy w ogóle jest sens. Mnie jako administratora serwisu i forum – cały przebieg ostatnich dwóch tygodni wokół ETS2 – zupełnie odebrał chęci.  Co więcej, w ostatnich dniach, dużo sił kosztowały nas techniczne zmagania z przypadłościami serwisów i skryptów – do błędu przeciążenia serwera (generowanego przez bazę danych forum), już wszyscy przywykliśmy. Pojawiły się nowe – zdjęcia na VirtualMasterTrucku – nie chciały się wgrywać na serwer. Wy – mieliście problemy z wysyłaniem prac konkursowych za pomocą formularza. Bazę danych forum trzeba było odchudzić, a skrypt zaktualizować. Żeby było ciekawiej, dla odmiany spowodowało to, że wtyczka statystyk – zaczęła się gryźć z shoutboxem. Kilka kolejnych dni, na różne sposoby próbowaliśmy zwalczyć ten problem.

Tym niemniej, nie warto się poddawać. Doszliśmy do wniosku, że trzeba zacząć nowe rozdanie. Jego symbolicznym początkiem była zmiana domyślnego wyglądu forum. Wyglądu, który prawie wszyscy uważają za nowy, mimo że jest możliwy do wyboru, niemal od początku istnienia forum. Statystyki pokazały, że tylko kilkadziesiąt osób, zdecydowało się go do tej pory samodzielnie włączyć. Pytanie, ilu czytających dotrze do tego miejsca newsa. Jednocześnie, zdecydowaliśmy się na zasadzie “prezentu” pozostawić możliwość użycia starego stylu – kilku grupom użytkowników na forum. Nie ma to jednak charakteru restrykcji dla całości społeczności, tylko prezentu dla grupy Vip i Niezły Klient.

Zastanawiamy się jakie przyjąć dalsze kroki w wprowadzanych zmianach. Czy mamy iść w mnogość opcji i możliwości, czy mamy być jak Steve Jobs i produkty Apple. Którejkolwiek ścieżki byśmy nie wybrali, w najbliższych dniach czeka Was kolejna zmiana na forum. Zamierzam:y

 • Skonkretyzować i do bólu sprecyzować regulamin
 • Wprowadzić objąć dodatkowym regulaminem shoutbox
 • Zmienić ustawienia forum, tak że osoby świeżo zarejestrowane, nie będą mogły od razu pisać, tylko przez pierwsze godziny będą miały wyłącznie możliwość czytania.

Jak to się sprawdzi? Czy my podołamy? Czas pokaże. Od jutra wracamy do pisania o Euro Trucku.

Was zrezygnowany administrator
Piotrek

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
 • 0
 • 14
 • 9
 • 13 722
 • 456
 • 10 948