Kiedy w 2008 roku temu pojawił się pierwszy europejski symulator ciężarówek, wielu graczy doznało euforii, gdyż po raz pierwszy mogli przemierzać wzdłuż i wszerz nasz piękny kontynent. Euro Truck Simulator 1 zapoczątkował kolejny etap w historii tego gatunku. Kolejno mogliśmy się przenieść do Niemiec, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Po edycji krajowych gier czeskie studio SCS Software postanowiło po raz kolejny stworzyć europejski symulator. Z jakim efektem? O tym możecie się dowiedzieć czytając nasz opis gry!

Nowy Euro Truck Simulator oznaczony numerem „dwa” to kontynuacja poprzednich gier z tej serii. Od początku produkcji, do dnia premiery tytułu 19 października 2012 roku, grę tworzono przez dwa i pół roku. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że zaraz po dniu premiery twórcy odłożyli tytuł na półkę i skupili się na tworzeniu kolejnych gier. Euro Truck Simulator 2 jest bowiem wciąż rozbudowywany, zarówno w postaci płatnych dodatków jak i darmowych poprawek/ulepszeń. Wkrótce, w pierwszym kwartale 2014 roku minie czwarta rocznica rozpoczęcia prac nad  ETS2.

O ile wielu uważa pierwszy z europejskich symulatorów jako tytuł, który nikogo nie zadziwił (lecz wręcz przeciwnie – został uznany, za grę niedopracowaną i nieudaną), o tyle sequel gry okazał się na wielu płaszczyznach przełomem na rynku symulatorów wielkich pojazdów.

Nasz blog, dzieląc się z Wami nowinkami z najnowszej produkcji, przemierzał przez kolejne etapy powstawania gry. Będąc zaprzyjaźnionymi z twórcami gry, mogliśmy przyglądać się temu procesowi bliżej, niejednokrotnie zaglądając za kulisy. Z drugiej jednak strony – być może zatracaliśmy przy okazji w Waszych oczach obiektywność – nie zawsze przyłączaliśmy się do zdania graczy. Poznając z bliska proces tworzenia gry, poznaliśmy z jednej strony oczekiwania graczy, z drugiej punkt widzenia twórców gry i obiektywne trudności występujące po ich stronie. Przykładem może być tutaj choćby dyskusja o multiplayerze. Zawsze, oceniając staraliśmy się i staramy pozostawać jak najbardziej po środku.

Na tą chwilę możemy ujrzeć dość duży skok jakościowy. Gra Euro Truck Simulator 2 potrafi zapewnić nam mnóstwo wrażeń i niezapomnianych chwil. Nie jest to gra, gdzie do wyboru mamy ledwie trzy ciężarówki na krzyż i mapę, którą możemy przejechać w parę godzin. Jest to bardzo mocno rozbudowany symulator, zawierający mnóstwo elementów realnego transportu ciężarowego. Wiele efektów zostało dopracowanych i udoskonalonych, a całość współgra bardzo dobrze. Skok jakościowy widać praktycznie w każdym elemencie nowej gry – od modeli samochodów, przez dużo bardziej rozbudowaną mapę aż po nowy silnik graficzny – a co za tym idzie dużo lepiej wyglądający wirtualny świat.

Zmiany widoczne są praktycznie wszędzie. Twórcy postarali się o licencje realnych marek i w Euro Truck Simulator 2 pojawiają się ciągniki takich producentów jak DAF, Iveco, MAN, Renault, Scania oraz Volvo, a także wiele innych wiernie odwzorowanych pojazdów bądź naczep. Brakuje tylko Mercedesa, co wydaje się sprawą nie do przeskoczenia (prawdopodobny brak zainteresowania producenta ciężarówek). Do tego pojazdy możemy w bardzo dużym stopniu modyfikować dodając nowe halogeny, trąby, dodatki oraz malowania, a także wymieniając kabiny, wnętrza, czy dodając za szybę tabliczki z imieniem. Zmiany te są wielkim ukłonem dla wielu graczy, którzy nie mieli styczności z masą potrzebnych programów do zrobienia nowego malowania czy dodatku 3D.

Wielką zmianę widzimy też pod względem wirtualnego świata w Euro Truck Simulator 2. Względem poprzedniego ETS’a mapa będzie dużo większa, bardziej szczegółowa, znajdzie się na niej więcej miast, a większość tras będzie odwzorowanych na tyle dobrze, że niektóre z miejsc będziemy mogli kojarzyć “z widzenia”. Dotychczas we wszystkich symulatorach mapa była najsłabszym punktem. Już 11 miesięcy po premierze gry wypuszczono pierwszy oficjalny dodatek zwiększający mapę o kolejnych 11 miast na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Nie było to wszystkim, co twórcy mieli do powiedzenia w sprawach mapy. Studio, w powiększonym składzie pracuje już nad kolejnymi terenami do ETS2.

Zmiany w porównaniu do ETS1 dostrzegamy także w kwestii graficznej. Twórcy dodali wiele nowych efektów graficznych, jak cienie czy efekty HDR, których nie widzieliśmy w poprzednich częściach. Każdy będzie mógł dostosować ustawienia tak, aby nawet na gorszych komputerach gra nie zmieniała się w pokaz slajdów. Ucieszy to szczególnie tych, którzy nie posiadają mocnych sprzętów.

Ogółem rzecz ujmując gra Euro Truck Simulator 2 stanowi przełom w seriach gier o transporcie drogowym. Zmiany, które obserwowaliśmy w czasie tworzenia gry oraz te, które weszły w życie w kolejnych patchach, idą w dobrym kierunku, tworząc ETS2 grą, coraz bliższą rzeczywistości. Twórcy przełamali pewną granicę, która była dla nich nieprzekraczalna od kilku lat.

Patrząc na to co już miało miejsce, jak i na to co wciąż przed nami, pozostaje nam cierpliwie czekać i kibicować dalszemu rozwojowi tego projektu. Wszakże może on nam dostarczać wiele pozytywnych emocji, przez wiele miesięcy, a być może i lat. Czekamy także na kolejne oficjalne dodatki do gry i kolejne patche ulepszające silnik i dodające do gry kolejne możliwości. W szczególności czekamy na dalsze rozbudowywanie mapy. Bo jak wiemy, dodatek Going East: Ekspansja Polska, nie jest ostatnim.

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
  • 0
  • 17
  • 13
  • 21 132
  • 456
  • 10 948