Proces negocjacji ma to do siebie, że lubi być bogaty w niespodziewane wydarzenia i nagłe zwroty akcji. Tak samo było w przypadku pozyskiwania licencji na potrzeby Euro Truck Simulator 2.

Od samego początku, absolutnym pewniakiem w ETS2 była Scania. Jako jedyna nie przysparzała szefowi SCS Software siwych włosów. Umowa z nimi została podpisana już dawno. Z pozostałymi markami było już gorzej. Generalnie każdy z producentów stwierdził: “Obecność w grze to ciekawy pomysł. Dajcie znać, jak skończycie grę, wtedy my zobaczymy grę i podejmiemy ostateczną decyzję.” Taki proces decyzyjny może trwać wieki. Szczególnie gdy dojdzie do uzgadniania wyglądu okładki. Właśnie z takiego powodu miało miejsce opóźnienie premiery Scania Truck Driving Simulator. Scania najpierw zmieniła tytuł gry (pierwotnie miało to być Scania Truck Driver. Potem około 2-3 tygodni Scania zastanawiała się nad propozycją swoich zmian w okładce. Pomyślcie co by było, gdy 7 producentów zacznie wysuwać swoje żądania? ;-). Gdyby jednak chodziło tylko o ustalenie okładki to byłby to niewielki problem. W negocjacjach działy się ciekawsze rzeczy.

Jeden z producentów, w momencie gdy wydawało się, że pozostaje już tylko złożyć podpisy pod umową, zaczął wysuwać względem SCS Software kolejne żądania, wskutek których w praktyce przejąłby władanie nad grą. Z jednym producentem SCS dogadało już ponad rok temu warunki, przygotowało umowę, która satysfakcjonowała obie strony. Podpisanie miało nastąpić bliżej premiery, gdy SCS podeśle gotową grę.  W międzyczasie producent z “pewniaka” przestał nim być… Wasze głębokie zainteresowanie wzbudzał też problem Mercedesa. Zastanawialiście się, czemu w grze obecny jest poprzedni model ciężarówki. Spieszymy z wyjaśnieniem.

Jeszcze około roku temu obecność Mercedesa wydawała się dość prawdopodobna. Producent udostępnił twórcom gry materiały potrzebne do stworzenia modelu MP III, nie informując o planowanej premierze nowego pojazdu, a tym bardziej nie udostępniając materiałów nowego modelu. SCS przystąpiło do pracy. Skończyło model, pokazało Mercedesowi, który wyraził zdziwienie, dlaczego SCS nie zrobiło najnowszego modelu MP IV…

Czy takie negocjacje i taka współpraca z producentami ciężarówek nie przysporzyłaby wam siwych włosów? Czy na miejscu szefa SCS nie stwierdzilibyście: “Nie ma co się męczyć, robimy grę totalnie bez licencji, damy tylko dyskretnie znać graczom, że w internecie znajdą tysiące dodatków”? Zostawiamy to waszym przemyśleniom.

Ostatnio miały miejsce drobne zawirowania wokół VOLVO. Najpierw SCS poinformowało iż Volvo nie będzie w grze. Kilka godzin później, w komentarzach zaczęliście informować iż na profilu Volvo na Facebooku można znaleźć informacje, że negocjacje trwają. Jak udało nam się ustalić w rozmowie z szefem SCS Software – nikt z Volvo od dawna nie odpowiadał na maile. Nawet gdyby Volvo wyraziło ponownie zainteresowanie obecnością w grze – proces negocjacji i podpisywania umów spowodowałby opóźnienie premiery tytułu. A na to SCS Software nie zamierza sobie pozwolić.

SCS Software planuje bowiem lada dzień przekazać finalną wersję gry do wydawców.

Ps. Mamy przyjemność poinformować iż uruchomiliśmy nową podstronę zawierającą tapety związane z ETS2. Znajdziecie ją w naszym menu.

Ps2. Udało nam się ustalić iż MAN właśnie potwierdził swoją obecność w grze! Tapeta z ich ciężarówką będzie już niedługo dostępna na naszym blogu.

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
  • 0
  • 180
  • 104
  • 13 933
  • 456
  • 10 948