Słyszeliście o domniemanej dacie premiery w ETS2 Scanii R i S najnowszej generacji? Dziś wytłumaczymy co i jak w kwestii obecności tych ciężarówek w ETS2.

Ci z Was, którzy śledzą blog czeskiego studia SCS Software – twórców gry, zapewne widzieli ich trzy wpisy poświęcone ciężarówce. Pod koniec roku 2016, ekipa SCS Softwareodwiedziła fabrykę Scanii w szwedzkim Södertälje. W czasie tego pobytu, Czesi wykonali obszerną dokumentację fotograficzną, oraz wykonali skan ciężarówki. Krótką relację wideo z sesji zdjęciowo – skaningowej znajdziecie poniżej:

Celem było wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów nowej Scanii S oraz R.  W celu wykonania fotogrametrii, po raz pierwszy wykorzystano profesjonalny, przemysłowy skaner 3D. Lista elementów do przeskanowania była na tyle długa, że cały proces pochłonął aż trzy dni, a to i tak przy dość napiętym harmonogramie. Ciężarówki modyfikowano tam na poczekaniu – w zależności od potrzeb montowano lub zdejmowano elementy takie jak błotniki, osłony, spoilery i inne.

Z użyciem skanera studio wiąże poważne nadzieje. Mylą się jednak ci, którzy myślą że jest wystarczy zeskanować ciężarówkę, i już ma się gotowy model do gry, który już tylko poddać drobnej obróbce i za kilka dni będzie gotowy w grze.

Wykonane skany, nie nadają się jako model do gry poddawany dalszej obróbce. Stanową natomiast doskonały materiał źródłowy, na podstawie którego zostanie wykonany finalny, zoptymalizowany model. Dzięki swojej precyzji, co do milimetrów, dzięki możliwości odwzorowania różnych wklęsłości i wypukłości, pozwolą one w dalszej części produkcji na pewne przyspieszenie prac. W wielu przypadkach, autorzy będą bowiem mogli wykorzystać pomiary ze skanów, zamiast metodą prób i błędów starać się zbliżyć do właściwych wartości bazując na zdjęciach i filmikach. Nie jest to jednak cudowny lek na wszystko. Przed artystami wciąż pozostaną setki roboczo godzin związanych z pracą nad modelem, a także nad znalezieniem (rzadko spotykanego wśród modderów ze społeczności) kompromisu pomiędzy szczegółowością a optymalizacją.

Panie, a kiedy wyjdzie ta Scania?

No właśnie, kiedy? Nie tylko SCS Software zdecydowało się pochwalić sesją skanowania nowych Scanii. Zdecydował się na to także dział marketingu samego producenta ciężarówek. Wprowadzając przy tym nieco nieścisłości.  Powstał dedykowany filmik, artykuł oraz wpisy na kanałach społecznościowych Scanii, które potem powieliły niektóre z serwisów branżowych. Samo video od Scanii znajdziecie poniżej:

Przedstawia ona mix materiałów z sesji nagraniowej oraz przerywniki z gry. Co by nie mówić, nie przedstawia ono nowej Scanii ani nie pochodzi z ETS2. Pochodzi ono ze stworzonej przez SCS Software, w roku 2012 gry Scania Truck Driving Simulator – the Game, w której, między innymi, można było poruszać się po torze testowym Scanii w szwedzkim Södertälje. Tor ten, został też skopiowany i przeniesiony z STDS do ETS2 do fanowskiej mapy ProMods.

Ci, którzy regularnie śledzą poczynania studia SCS Software nauczyli się, że studio, unika jak tylko może podawania jakichkolwiek dat, a tym bardziej z wyprzedzeniem. Datę premiery ostatniego dużego dodatku mapowego- DLC Vive La France ogłosili jedynie 2-3 tygodnie przed premierą. Tymczasem Scania Group, w jednym ze swoich tweetów, skonkretyzowała, kiedy należy się spodziewać ciężarówki. Skąd więc taki rozdźwięk informacyjny? Scania wie lepiej niż SCS, kiedy SCS skończy robić ciężarówkę?

Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, w zakresie dat premier, należy wierzyć tylko i wyłącznie SCS (no i w sumie nam. Ale nam to tylko dlatego, że my podajemy tylko daty podawane przez SCS). Wygląda na to, że marketing Scania Group nie autoryzował swojego komunikatu u SCS Software. Najprawdopodobniej datę wyciągnął w skutek jakiejś luźnej pogadanki w stylu “No chcielibyśmy skończyć model przed wakacjami…”, lub zwyczajnie wymyślił na poczekaniu.

Oficjalne stanowisko SCS Software jest następujące:

Pracujemy nad nowymi modelami na potrzeby ETS2, jednakże nasze szacunki mówią, iż stworzenie ciężarówki do gry pochłania około 12 roboczo-miesięcy. Praca może być w pewnym stopniu podzielona między kilku pracowników [aczkolwiek nie do tego stopnia by w przypadku podziału na 6 osób mieć model w 2 miesiące – przyp. red], lecz nawet w tym przypadku, nie jesteśmy gotowi zagwarantować, że ciężarówka znajdzie się w grze przed latem, jak głosi video i tweet Scania Group. (…)  W przypadku Scanii R i S będziemy używać nowej techniki, która powinna pozwolić na stworzenie bardziej precyzyjnych modeli i miejmy nadzieję, skrócenie czasu produkcji ciężarówki. Jednakże na tę chwilę, to wciąż jedynie nadzieje.

Nowa technika? Bardziej szczegółowy model robiony szybciej? Brzmi intrygująco. Jak wiemy gro czasu zajmuje optymalizacja modeli. Czyżby studio wprowadzało jakieś zmiany w silniku graficznym gry, które pozwolą na płynne wyświetlanie mniej zoptymalizowanych modeli?

Dźwięki i jeszcze więcej fotek.

Po grudniowym skanowaniu ciężarówki, na początku marca odbyła się sesja nagrań dźwięków dla ciężarówki. W tym przypadku zespół nie jechał już do Szwecji. Nagrania obyły się w Chrášťanach pod Pragą, w siedzibie czeskiego oddziału Scanii. Nagrywano modele V8 S580 oraz R450, z użyciem 8 mikrofonów. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że nagrano około 50 GB ścieżek dźwiękowych.

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
  • 1
  • 434
  • 198
  • 128 581
  • 456
  • 10 948