9 lipca miała miejsce premiera Patcha 1.4.1 do Euro Truck Simulator 2. Od tego czasu, rozpoczął się w sieci niezły bałagan z wersjami. Zdaniem niektórych, wydano bowiem już kolejne wersje patcha, do 1.4.8. Jest to tylko półprawdą, dlatego spieszymy ze sprostowaniem i wyjaśnieniem. Mamy nadzieję, że uzdrowi to trochę sytuację.

Po premierze wersji 1.4.1, bardzo szybko okazało się, że patch zawiera sporo drobnych błędów oraz kilka większych, w tym błąd, który wywołuje nieprzerwane palenie się czerwonego/zielonego światła w niektórych miastach przez kilkanaście minut realnego czasu. Okazało się, że patch nie został wystarczająco dokładnie przetestowany. Wina za to spoczywa nie wątpliwie na beta testerach (w tym mnie – Piotrku), którzy po prostu obrośli w piórka i nie chciało im się dokładnie testować. Inna sprawa, że same testy (przynajmniej moim zdaniem), nie były do końca dobrze zorganizowane.

W związku z wypuszczeniem patcha, który zawierał widoczne błędy oraz brakiem możliwości polegania na dotychczasowych testerach, twórcy gry podjęli decyzję o rozpoczęciu całkowicie otwartych BETA TESTÓW, gry. Doprowadziło to do pewnego bałaganu. Z założenia testy były przeznaczone dla osób, które chciały się ich dobrowolnie podjąć, rozumiejąc całe ryzyko i niedogodności z tym związane. W związku z tym, decydowali się informować o kolejnych wersjach beta na swoim, anglojęzycznym, forum internetowym. Tak to jednak w sieci bywa, że trafi się ktoś niekompetentny, kto narobi więcej szkody niż pożytku. Linki do wersji beta, były szybko kopiowane na inne fora internetowe, często bez właściwego opisu i odpowiedniego wytłumaczenia. Tym sposobem w sieci pojawił się fałszywy pogląd, że po patchu 1.4.1 pojawiło się jeszcze kilka patchy. Nie. Po patchu  1.4.1 nie pojawił się żaden patch do Euro Truck Simulator 2. Patche do gry umieszczane są zawsze na stronie: http://eurotrucksimulator2.com/update.php Taka wersja jaka jest na tej stronie jest zawsze najnowszą, dostępną oficjalną wersją. O oficjalnych patchach będziemy też informować na blogu (o betach nie planujemy informować).

Wszystko co nastąpiło po 1.4.1 to TYLKO I WYŁĄCZNIE WERSJE BETA NASTĘPNEGO PATCHA. Co to oznacza? Wersje beta, są to wersje przeznaczone do testowania i wyłapywania błędów. Dopiero po iluś błędach, gdy gracze nie będą już zgłaszali kolejnych błędów, zostanie wydany kolejny patch. Tymczasem bety będą się pojawiały najprawdopodobniej co 1-2 dni, w zależności od ilości zgłoszonych przez graczy błędów. Wersje beta z samego założenia  mogą być niestabilne i nie są przeznaczone dla wszystkich. Są one przeznaczone tylko dla osób, które są gotowe do testowania ich i zgłaszania twórcom gry wszelkich zauważonych błędów. Mają one pomagać w wyłapywaniu niedoróbek i przyspieszyć proces ich naprawiania. Każdy instalujący jedną z wersji beta, robi to na własną odpowiedzialność. Musicie być świadomi, że wersję beta powinno się testować na “czystej” grze – tzn, na grze bez żadnych zewnętrznych dodatków.

Błędnym jest też twierdzenie, że patche psują grę – bo ta nie chodzi z dodatkami. Zwykle powód tej niekompatybilności jest banalnie prosty. Niektórzy modderzy, tworząc dodatki do gry, edytują pliki utworzone przez SCS Software. Instalując dany dodatek, oryginalny, konkretny plik jest nadpisywany przez zmodyfikowany plik autorstwa moddera. Tworząc patcha SCS też modyfikuje swoje pliki. W przypadku kolejnego patcha może mieć więc miejsce sytuacja, że zmodyfikowali ten sam plik, który modyfikował też modder. Przy instalacji najnowszego patcha, dany plik, zmieniony wcześniej przez moddera, jest więc nadpisywany przez plik z najnowszego patcha. A to powoduje, że zawartość pliku jest niekompatybilna z modem i powoduje problemy z działaniem moda, a niejednokrotnie i całej gry.

Publiczne beta testy, mimo że kontrowersyjne, to są przydatne. Zdecydowaliśmy się przebudować nasze forum, tak aby nie być skazanymi na ciągłe pojawianie się wątków w stylu “Pojawił się nowy patch 1.x.x”, lecz aby stało się przydatną platformą do raportowania błędów w języku polskim, które moglibyśmy następnie przekazywać do twórców gry. W związku z potrzebą wykonania prac modernizacyjnych, forum zostaje zamknięte na kilka-kilkanaście godzin.

PS. Pragniemy przypomnieć, że wciąż trwa Virtual Master Truck – konkurs na najlepiej tuningowaną wirtualną ciężarówkę do ETS2. Więcej dowiecie się na stronie konkursu: http://virtualmastertruck.pl/ Zapraszamy!

Dodatek: Bałtycki Szlak

Dodatek już dostępny!
 

Zamów już dzisiaj!

ETS2 – dodatek Bałtycki Szlak
69.99 zł
Promocja:64.99 zł
Facebook
Reklama ;-)
Trochę statystyki :)
  • 0
  • 155
  • 74
  • 20 889
  • 456
  • 10 948